Žít jako mnich-Moje Thajská zkušenost

May 25, 2023 0 Comments

Ahoj Příteli,

Doufám, že jste v pořádku,

Během tří měsíců, které jsme strávili cestováním po Thajsku(což se nyní zdá tak dávno), jsme s Jennie strávili 5 dní životem jako buddhistický mnich v ohromujících horách severního Thajska v lesním klášteře Wat Pa tam Wua v okrese Mae Hong Son. Předem, jak si dokážete představit, Byl jsem opravdu velmi skeptický. Myslel jsem, že ta zkušenost nebude pro mě a nakonec by to byla ztráta času. Jennie na druhé straně byla raring jít! Jak se ukázalo, jako většina věcí jsem nemusel být tak skeptický a úzkostlivý, protože se ukázalo, že to byl jeden z největších zážitků mého života (zatím).

Po příjezdu do kláštera jsme byli předvedeni našemu bílému, volnému střihu a velmi nelichotivému oblečení a byli jsme přiděleni k našemu Kuti, malé chatě, kde obvykle žije mnich. Šel jsem jedním směrem, Jennie šla druhým. Muži a ženy jsou povinni zůstat odděleni a zdržet se jakékoli formy děrování rukou, líbání nebo jakákoli jiná milující náklonnost k sobě navzájem. Jak si dokážete představit, Kuti jsou extrémně základní, ale mají požadované potřeby, tj. sprchový kout, umyvadlo a postel z masivního tvrdého dřeva bez matrace (doslova dřevěné).

A právě tak začal náš čas buddhistických mnichů!

Pohledy z mého Kuti. Uvěřitelný

Jak si dokážete představit, nebyl jsem úplně zvyklý žít jako mnich! Takto vypadal typický den v klášteře:

  • 05: 00 ranní meditace ve vašem Kuti

Brzký začátek, ale mniši se probouzejí velmi brzy a věří, že je to nejlepší způsob, jak začít den. Brzy ráno je skvělý čas na jakoukoli meditaci, jógu nebo jakoukoli jinou duchovní praxi.

  • 06: 30 rýže nabízí mnichům

Každé ráno bylo nutné mnichům nabídnout rýži. Toto je tradice v thajském buddhismu a věří se, že vytváří dobrou karmu.

K snídani nebyla zrovna vejce a slanina! Místo toho mniši dodržují vegetariánskou / veganskou stravu, proto snídaně obvykle sestávala z rýže a zeleniny. Já vím, není to přesně jako vaše typická snídaně a zní neuvěřitelně nevýrazně, ale bylo to mimořádně chutné.

  • 08: 00 ráno Dharma lekce, a meditace třídy

Každé ráno po snídani jsme navštěvovali lekce dharmy, kde jsme poslouchali a učili se o učení Buddhy, které bylo dáno v angličtině a thajštině. Po lekci jsme udělali 40 minut meditace v chůzi (Ano meditace v chůzi je věc), 40 minut meditace vsedě a pak asi 15 minut meditace v ležení. Celkem jedna hodina a 35 minut meditace.

  • 10: 30 nabídka jídla mnichům

Znovu jsme mnichům nabízeli jídlo, stejně jako jsme to dělali ráno při snídani, jako projev úcty k mnichům a pro dobrou karmu. Při nabízení jídla mnichům bylo třeba jídlo zvednout z podlahy a spustit pouze tehdy, když se ho mniši dotkli. Jednoho dne mnich dokonce vrátil měsíční dort, který jsem mu dal za poušť,jak laskavý. V buddhismu mniši nesmějí sami přijímat ani se dotýkat jakéhokoli jídla, pokud jim nebylo nabídnuto.

Oběd se skládal z rýže, nudlí, zeleniny, polévky, pečiva a pouští — formou bufetu! Nedělám si srandu, myslím, že jídlo v klášteře bylo to nejlepší, co jsme měli po celou dobu našich cest. Bylo to z tohoto světa! Navíc určitě některé ze zdravějších potravin, které jsme měli! Je to buddhistická tradice nejíst po 12pm, protože je to způsob, jak praktikovat sebeovládání, proto to bylo naše poslední jídlo.

  • 12.50 odpoledne Dharma talk a meditace

Proběhla také odpolední přednáška o dharmě, po níž následovalo další zprostředkování chůze, sezení a ležení. Na konci meditace byla příležitost položit mnichům několik otázek o čemkoli ze života, podnikání, štěstí atd.

  • 16: 00 úklid areálu a pomoc v klášteře

Klášter vždy potřebuje nějakou formu údržby, ať už je to od shrabávání listí, odkládání talířů a příborů, krmení ryb, uklízení Kuti atd.

Ve volném čase jsme mohli prozkoumat ohromující Klášterní areál, číst a relaxovat.

  • 18: 00 večerní zpívání, meditace a Dharma talk

Každý večer jsme zpívali jako způsob učení a projevovali oddanost Buddhovu učení. Zpívání obvykle trvalo asi 45 minut a následovalo dalších 40 minut meditace vsedě. Na konci večerního zasedání nám opat (hlavní mnich) přednesl Poslední dharmu dne.

  • 20: 00 meditace na vlastní pěst, nebo si čaj, káva, horká čokoláda & amp; relax

Večer před spaním bylo možné si dát šálek čaje, horké čokolády nebo kávy. Před spaním jsme byli povzbuzováni k meditaci po dobu 15-20 minut v Kuti před spaním.

Ohhhh, a jednoho dne jsme s Jennie strávili celý den v tichosti!

Nyní, můžete si myslet, že dny zní trochu intenzivně a příliš rigidně, původně jsem si to myslel také, než jsme začali naši cestu mini monk. Ale jak se ukázalo, vlastně jsem miloval tu rigidní strukturu dodnes. Znamenalo to, že jsem se měl vždy na co těšit a přesně věděl, co mám v kolik hodin dělat. Na konci 5 dny, to se prostě stalo “normální” a my jsme se dozvěděli, že rozvrh dnů je nazpaměť.

Na konci našeho 5 denní držba, odešel jsem s pocitem naprosté euforie. Když se teď ohlédnu zpět, bylo to asi to nejlepší, co jsem kdy v životě cítil. Celý den jsem se nemohl přestat usmívat, cítil jsem se tak uvolněně, všechno bylo tak snadné a cítil jsem se ničím nerušený. Bylo to skoro jako všechny malé starosti a špatné emoce, které jsem právě vypařil. Může to všechno znít trochu klišé a trochu kýčovitě, ale je to tak těžký pocit vysvětlit, dokud to sami nezažijete. Bylo to opravdu neuvěřitelné. Tyto pocity trvaly alespoň několik dobrých týdnů, dokud jsem se znovu nedostal zpět do “normality”!

Tam bylo něco o tom, že se svlékl ze dne na den odpustky tj žádný telefon, žádná zrcadla a nic jiného než Rock masivní tvrdé postele na spaní, na kterém prostě cítil úžasné. Miloval jsem nejjednodušší, nejzákladnější druh životního stylu, který jsme žili v naší krátké době jako začínající mniši. Je to něco, co bych chtěl replikovat ve svém vlastním životě, ne do extrémů mnicha, ale mnohem základnější život bez tolika “věcí”. Podle mého názoru je základní život nejlepší druh života.

Pevná skála, žádná matrace, postel z tvrdého dřeva

Bezpochyby, když se já a Jennie nakonec ocitneme zpět v Thajsku, bude to pravděpodobně to nejlepší, co bychom chtěli udělat znovu, ale příště zůstaneme déle. Neuvěřitelný zážitek, který si budu vážit a pamatovat si ho po zbytek svého života.

Uvidíme se příště,

S Pozdravem,

Tom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *