Thajský svátek “Songkran” byl prohlášen za “nehmotné kulturní dědictví” UNESCO
Thajský svátek „Songkran“ je jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších svátků v Thajsku. Tento tradiční thajský nový rok je oslavován po celé zemi s různými rituály, zvyky a slavnostními akcemi. Nedávno byl tento svátek dokonce prohlášen za “nehmotné kulturní dědictví” UNESCO, což je velký úspěch pro thajskou kulturu a tradice.
Songkran je slaven od 13. do 15. dubna každý rok a znamená začátek nového roku podle tradičního thajského lunárního kalendáře. Během tohoto svátku se Thajci scházejí se svou rodinou a přáteli, navštěvují chrámy k uctění svých předků a provádějí různé tradiční obřady.
Nejznámějším prvkem Songkranu je tzv. „vodní bitva“, během které lidé po ulicích stříkají vodu na sebe navzájem. Tato tradice symbolizuje očištění a odstranění negativních energií, aby mohl být nový rok zahájen s čistým srdcem a myslí.
Dalším důležitým rituálem Songkranu je „otírání písku“, kdy Thajci na sobě navzájem utírají vonné byliny a květiny, aby jim přinesly štěstí a štěstí do nového roku. Tento zvyk také připomíná důležitost péče o své blízké a o starší generaci.
Prohlášení Songkranu za “nehmotné kulturní dědictví” UNESCO bylo velkým uznáním thajské kultury a tradic. UNESCO si tímto způsobem uchovává a chrání důležité kulturní prvky a tradice různých národů pro budoucí generace.
Thajci jsou hrdí na své bohaté kulturní dědictví a Songkran je jedním z nejvýznamnějších symbolů jejich identity. Prohlášení tohoto svátku za “nehmotné kulturní dědictví” UNESCO je potvrzením toho, že tato tradice má globální historický a kulturní význam.
Songkran je nejen veselý a radostný festival, ale také důležitý způsob, jak Thajci uctívají své předky, pečují o svou komunitu a udržují své kulturní dědictví živé. Tento svátek je skvělou příležitostí k prohloubení porozumění thajské kultuře a tradicím a k zapojení se do této fantastické a pestré oslavy.